دانش آموخته تكنولوژی جراحی

دانش آموخته تكنولوژی جراحی

كالیبراسیون دستگاه الكتروكوتر

كالیبراسیون دستگاه الكتروكوتر


كالیبراسیون دستگاه الكتروكوتر

یكی از تكنیكهای جراحی برای ایجاد برش استفاده از جریان فركانس بالا توسط دستگاه الكتروكوتر است.در این روش از الكترودهای تك قطبی و دو قطبی استفاده میشود. در الكتروكوتر تك قطبی (monopolar)، دستگاه جریانی تولید میكند كه این جریان از الكترود فعال به طرف بافت هدایت میشود. این جریان از بدن عبور كرده و از طریق الكترود بازگشتی بیمار به دستگاه بر میگردد. در الكتروكوتر دو قطبی از جریان با شكل موجی كه برای بریدن بافت به كار می رود، استفاده می شود. زیرا این جریان از یك ولتاژ پایین تولید شده و باعث انعقاد خون بدون لخته شدن اضافی بافت می شود و در این روش نیازی به الكترود بازگشتی بیمار نیست.چگونگی اتصال این الكترودها و معیوب نبودن آنها و صحت عملكرد خروجی دستگاه بر عملكرد آن تأثیرگذار است. عدم كاركرد صحیح دستگاه دارای عوارض به شرح زیر است. بنابراین به منظور استفاده درست و عملكرد صحیح دستگاه نیاز به انجام كالیبراسیون است. 
سوختگی به علت از بین رفتن بخشی از صفحه بیمار که در این حالت با كاهش مساحت، چگال جریان زیاد شده و باعث ایجاد سوختگی در محل تماس صفحه با بدن بیمار خواهد شد.
نشتی جریان HF كه باعث سوختگی بیمار می شود.
رسم منحنی مشخصه عملكرد دستگاه بر اساس خروجی دستگاه (توان) برحسب مقاومتهای متفاوت ضروری است. دستگاه الكتروكوتر دارای سطح خطر بالا است و در نگهداشت پیشگیرانه و كالیبراسیون از برنامه 6 ماهه Minor و 12 ماهه Major باید استفاده شود.
پارامترهای مهم جهت تست و آزمون كالیبراسیون - بررسی نشتی جریان فركانس بالا
- بررسی خروجی ژنراتور در یك مقاومت ثابت
- بررسی خروجی ژنراتور با تغییر مقاومت به منظور مطالعه فنی عملكرد دستگاه در ماكزیمم توان و 50% آن جهت مطابقت با منحنی مشخصه عملكرد دستگاه
- بررسی تماس كامل الكترود غیرفعال (CQM: Contact Quality Monitoring)
- بررسی برقراری كامل الكترودهای فعال و غیرفعال
تجهیزات مورد نیاز جهت انجام آزمونهای كمی كالیبراسیون و نگهداشت پیشگیرانه1- آنالیزور دستگاه الكتروكوتر
2- اندازهگیر جریان نشتی یا آنالیزور ایمنی الكتریكی 
3- اهممتر اندازهگیر مقاومت زمین 
4- اهممتر اندازهگیر مقاومت بالا (20مگا اهم)
5- پروب اسیلوسكوپ ولتاژ بالا (فقط در تستهای پذیرش)
با توجه به آنكه به مرور زمان ممكن است صفحه بیمار آسیب ببیند و این صدمه دیدگی با چشم قابل روِیت نیست و تنها اثر آن سوختگی و التهاب پوست بدن بیمار در محل تماس الكترود است ؛ به علت كاهش سطح تماس، ضروری است این صفحه از لحاظ رسانا بودن در تمام قسمتها تست شود. با آزمایش CQM توسط كالیبراتور الكتروشوك می توان این مسأله را با دقت بسیار بررسیكرد. همچنین كالیبراتورها معمولا قابلیت اتصال به اسیلوسكوپ برای بررسی نمودارهای جریان HF را دارند.
برخی از الكتروكوترهای جراحی دارای سیستمی برای كنترل كردن اتصال میان صفحه الكترود خنثی و بیمار هستند تا در صورت افزایش مقدار مقاومت بین آنها از حد ایمنی با آلارم مخصوص جراح را مطلع میكند. همچنین برخی از دستگاههای الكتروكوتر قادرند جریان الكترود خنثی و الكترود فعال را كنترل كنند و در صورتی كه تفاوت بین آنها زیاد باشد، جراح را مطلع سازند. بدین منظور برخی از كالیبراتورهای الكتروكوتر دارای سیستمی برای صحت موارد فوق هستند. همچنین میتوان یك مقاومت متغیر را برای تست دقیق جریان و توان الكتروكوتر به كالیبراسیون متصل كرد. با استفاده از این روش مقاومتهای بین 10 تا 500 اهم تولید كرده و منحنی بهتری برای خروجی دستگاه به دست می آید.
از دیگر تست هایی كه می توان برای دستگاههای با خروجی ایزوله شده انجام داد، تعیین ایزولاسیون دستگاه است. این تست نباید بر روی دستگاههایی با پلیتهای مستقیما زمین شده یا پلیتهایی كه به زمین از طریق یك خازن متصل هستند، انجام شود. اندازه گیری مقاومت زمین الكترود پلیت نیز اهمیت بسزایی در كارایی سیستم دارد. در این صورت مقاومت بین الكترود پلیت و پین زمین سیم برق را اندازه گیری كرد. در دستگاه هایی زمین مرجع اگر مقدار اندازه گیری كمتر از 20 مگا اهم باشد، خازن بین پلیت و زمین داخلی دستگاه معیوب است. توصیه میشود دستگاههایی كه پلیت آنها مستقیماً زمین هستند با دستگاههایی با خروجی ایزوله شده یا دستگاههای زمین مرجع، جایگزین شوند.
بر اساس استاندارد 1993-18ANSI/AAMI:HF خروجی ژنراتور تا میزان 90% عدد انتخابی قابل تغییر است. همچنین بر اساس این استاندارد بررسی خروجی ژنراتور با مقاومت متغیر در حالت دو قطبی در محدوده 1000-10 اهم و در حالت تك قطبی در محدوده 2000-50 اهم قابل انجام است. همچنین بر اساس استاندارد 1-601 IEC حداكثر جریان نشتی قابل قبول 40 میكروآمپر است. در استاندارد ANSI/AAMI میزان نشتی جریان فركانس بالا به صورت تابعی از طول سیم بیان شده است.
آزمونهای كمی لازم در كالیبراسیون و نگهداشت پیشگیرانه و محدوده مجاز آنها در ادامه به طور خلاصه ارائه شده است:
شرح آزمون محدوده مجاز 
مقاومت زمین بدنه كمتر از 5/0 اهم (در بدنه و پدال پایی)
مقاومت زمین پلیت در دستگاههایی كه زمین مرجع دارند بیش از 20 مگا اهم و در دستگاههایی كه خروجی آنها زمین شده است تقریبا 15/0 اهم است.
جریان نشتی بدنه كمتر یا مساوی 300 مگا اهم
توان یا جریان خروجی با توجه به مشخصات سازنده تعیین میشود.
ایزولاسیون خروجی كمتر یا مساوی 5w است.
دستگاه الكتروكوتر جراحی بعد از تعویض هر قطعه یا بعد از هر بار تعمیر و در صورت خراب نشدن هر 6 ماه یك بار بایستی كالیبره شود. 
كالیبراسیون دستگاه باعث اطمینان اپراتور از تطابق بین مقدار تنظیمی روی دستگاه و مقدار خروجی خواهد شد.
عوارض ناشی از عدم كالیبراسیونسوختگی های ناشی از نابودی بخشی از صفحه که در این حالت با كم شدن مساحت، چگالی جریان زیاد شده و باعث سوختگی در محل تماس با بدن بیمار می شود.
سوختگی شدید در محل جراحی ناشی از بالاتر بودن توان خروجی دستگاه نسبت به آنچه كه اپراتور روی دستگاه تنظیم كرده است.
نشتی جریان HF كه باعث سوختگی و اثرات سوء بر روی بیمار و جراح می شود.
برای جلوگیری از موارد بالا از كالیبراتور الكتروكوتر به نام Electro-Surgical-Analyzer استفاده می شود.
مؤلف: مهندس محمد کریمی مریدانی


 • نظرات() 
 • نوع مطلب : • http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

  دانش آموخته تكنولوژی جراحی

  یاربخت تکنولوژیست


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  اَبر برچسبها
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic