محققان دانشگاه نیوكاسل واقع در انگلیس می گویند به تاخیر انداختن سن بارداری در زنان می تواند خطر نازایی به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، در تمامی خانم ها از سن 30 سالگی ، کاهش در قابلیت باروریشان آغاز می شود . پس از این زمان ، ممکن است که زمان بیشتری برای بارور شدن طول بکشد .

یک دلیل برای کاهش باروری خانم ها این است که تخمک گذاری در سنین بالاتر کمتر رخ می دهد . و نیز حتی اگر تخمک گذاری باشد ، تخمک خانم های مسن قابلیت درونی کمتری برای بارور شدن دارد. همچنین مشکلاتی مثل بسته شدن لوله های رحمی و بیماری آندومتریوز در خانم های مسن شایع تر هستند .

آنها می گویند بارداری فرزند اول در بین زنان این كشور و در سنین بین ۳۵ تا ۳۹ سال، از ۶.۸ درصد در سال ۱۹۸۶ به ۱۷ درصد در سال ۲۰۰۸ افزایش یافته است.

به گفته كارشناسان، باروری زنان پس از ۳۵ سال به طور چشمگیری كاهش می یابد و تعداد زنانی كه به امید باردار شدن از روش IVF استفاده می كنند افزایش یافته است .

پروفسور مری هربرت، زیست شناس تولید مثل در دانشگاه نیوكاسل گفت: باروری زنان بین سنین ۳۰ و ۴۰ كاهش می یابد و بهترین راه برای آن، باردار شدن پیش از ورود به دهه ۳۰ زندگی است.

همچنین به گفته متخصصان باروری، روش باروری IVF تنها برای برخی از زنان عمل می كند و ممكن است برای بسیاری دیگر مشكلاتی را به وجود آورد.

آن ها معتقدند زنان معمولا از خطرات بارداری در سنین بالا اطلاعی ندارند و بهتر است از دهه ۲۰ زندگی در مورد آن بیندیشند.

گفتنی است زنان با تعداد مشخصی تخمك در تخمدان به دنیا می آیند و به تدریج و با بالا رفتن سن، آن ها را از دست می دهند.

متخصصین می گویند اگر سن شما حدود 35 سال و یا بالاتر است و راجع به باردارشدنتان نگرانی دارید و یا 6 ماه ارتباط جنسی بدون پیشگیری داشته اید ، بهتر است با پزشکتان مشاوره کنید. زیرا امروزه با روش های کمک به بارداری پیشرفت های قابل توجهی در افراد دارای مشکل بارداری حاصل شده است .