پژوهشگران علوم پزشکی در کشور انگلستان اعلام کردند که مصرف اسید فولیك توسط خانمهایی که قصد بارداری دارند می‌تواند باعث افزایش آمار تولد دوقلوهایی شود كه با روش آی. وی. اف به دنیا می آیند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز،  اسید فولیك یا ویتامین B9 یكی از مواد حیاتی و لازم برای تولد نوزادان سالم و جلوگیری از بروز نقایص كانال نخاعی در جنین است و به همین دلیل به خانم‌هایی كه قصد باردارشدن دارند یا كمتر از 12 هفته از بارداری آنها می‌گذرد، توصیه می‌شود اسید فولیك مصرف كنند.

مدتهاست دانشمندان دریافته‌اند كه كمبود اسید فولیك در دوران بارداری موجب تولد نوزادان كم وزن می‌شود. اما زیاده‌‌روی در مصرف آن نیز  در زنانی كه از راه آی.‌وی.‌اف برای بارداری اقدام می‌كنند، موجب دوقلوزایی می‌شود.

آی.‌وی.‌اف یكی از روش‌هایی است كه به تازگی برای درمان ناباروری بسیار به كار گرفته می‌شود اما با وجود پیشرفت‌های اخیر صورت گرفته در این روش، تنها یك بار از هر پنج بار تلاش برای آی. وی. اف به باروری و تولد نوزاد زنده می‌انجامد. به همین دلیل اغلب پزشكان برای افزایش احتمال موفقیت، بیش از یك جنین را در محیط باروری می‌كارند.

پژوهشگران در کشور انگلیستان برای انجام این پژوهش 602 زن را كه تحت گذراندن دوره آی.‌وی.‌اف برای بچه‌دار شدن بودند، مورد پیگیری قرار داده و ارتباط میزان اسید فولیك مصرفی آنها را با نتیجه درمان آی.‌وی.‌اف بررسی كردند.

نتایج تحقیقات نشان داد كه پس از انتقال دو جنین، تولد دوقلوها با میزان بالای اسید فولیك در خون مادر و نیز سن كم او ارتباط دارد، اما مقدار زیاد این ویتامین سبب افزایش شانس موفقیت بعد از آی.‌وی.‌اف نمی‌شود.

این یافته‌ها با تجربه واقعی رخ داده در سال 1998 در آمریكا مطابقت دارد، زمانی كه غنی‌سازی آرد این كشور با اسید فولیك منجر به افزایش 11 تا 13 درصدی چند قلوزایی در زنانی شد كه تحت درمان نازایی قرار داشتند. پژوهشگزان می‌گویند: باید به زنان توصیه كنیم كه در مصرف اسید فولیك زیاده‌روی نكنند.

نكته جالب دیگری كه در این پژوهش به دست آمد این است كه یكی از ژن های انسانی كه در سوخت و ساز اسید فولیك در بدن نقش دارد، با احتمال موفقیت آی.‌وی.‌اف نیز مرتبط است.

نتایج یك پژوهش در آرشیو نشریه لانست قرار دارد .