محققان علوم پزشکی در کشور امریکا می گویند نتایج پژوهش صورت گرفته نشان می دهد كه انجام آزمایش كولونوسكوپی هر ۱۰ سال یك بار بعد از ۵۰ سالگی، ۴۰ درصد امكان گسترش سرطان روده بزرگ را كاهش می دهد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، کولونوسکوپی به صورت قرار دادن وسیله به نام کولونوسکوپ در مقعد  و هدایت آن به تمامی کولون می باشد.این روش معمولاً 20 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

ولونوسکوپی، روش بی خطری است که اطلاعاتی در اختیارمان قرار می دهد که شاید تست های دیگری نتوانند آنها را گردآوری کنند. افرادی که به کولونوسکوپی احتیاج دارند معمولاً درباره این روش سوالات و نگرانی هایی دارند.

كولونوسكوپی می تواند مواردی را كه در ركتوسیگموئیدوسكوپی قابل دسترسی نیست كشف و از موارد مشكوك بیوپسی تهیه کند .

ركتوسیگموئیدوسكوپی آزمایشی است كه در آن تنها قسمت پایین روده بزرگ مورد بررسی قرار می گیرد. اما بر اساس تحقیقات اخیر، دانشمندان این آزمایش را برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ كافی نمی دانند و باید افراد آزمایش كولونوسكوپی را كه تمام روده در آن به طور كامل بررسی می شود، انجام دهند.

دانشمندان با انجام پژوهشی ۸۸ هزار و ۹۰۲ نفر را از سال ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۸ بررسی كردند. از این تعداد ۱۸۱۵ نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ بودند كه ۴۷۴ نفر از آن ها بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

دانشمندان با مقایسه روش های كولونوسكوپی و ركتوسیگموئیدوسكوپی بر روی این افراد دریافتند كولونوسكوپی مانند ركتوسیگموئیدوسكوپی خطر گسترش سرطان روده بزرگ و مرگ و میر ناشی از آن را كاهش می دهد اما تنها روش اول می تواند ابتلا به سرطان انتهای روده را تشخیص دهد.

نتایج این بررسی نشان می دهد اگر افراد بالای ۵۰ سال، آزمایش كولونوسكوپی را هر ۱۰ سال یك بار انجام دهند خطر گسترش سرطان روده بزرگ در این افراد ۴۰ درصد كاهش می یابد.
در حال حاضر برنامه غربالگری سرطان روده بزرگ با مشاهده میكروسكوپی خون در مدفوع انجام می شود.

نتایج این یافته جدید در نشریه (New England Journal of Medicine) منتشر شده است.