ساخت داروی جدید میگرن
دکترمحمد انصاری در گفت وگو با «ایران» اعلام کرد


تلاش برای كاهش مصرف مسكن ها در میان مردم، این روزها كمتر از آنچه باید، با محدود كردن فروش به نتیجه می رسد. روزمرگی و استرس های خواسته و ناخواسته مدت هاست شهروندان جامعه به اصطلاح مدرن را درگیر سردردهایی كرده است كه هنوز علم پزشكی دنیا نتوانسته عوامل دقیق آن را مشخص كند. با این حال تیم تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشكی تهران توانسته دارویی برای میگرن – كه امروز 10 درصد مردم در سطوح مختلف مبتلابه آن هستند – تولید كند كه برخلاف داروهای رایج پیشگیری كننده دیگر، اثر درمانی داشته باشد. درباره مراحل تولید و اهمیت داروی «میگری هیل» با دكتر محمد انصاری، متخصص بیوشیمی و داروساز به گفت وگو نشسته ایم.


تولید «میگری هیل» طی چند سال محقق شده است؟
یك گروه تحقیقاتی بالینی شامل سه پزشك متخصص نورولوژی و چهار پزشك عمومی مرحله بالینی را طی 6 سال انجام دادند و بدین ترتیب در مجموع سه كارآزمایی (Clinical trid) انجام شد. پس از آن یك گروه تحقیقاتی در سطح آزمایشگاهی، تحقیقات سلولی را روی سلول های مرتبط آندوتلیوما در دست گرفتند كه این مرحله نیز حدود 8 سال زمان برد. مرحله مطالعات مولكولی هم یك سال است كه آغاز شده است.


گفته شده كه «میگری هیل» برخلاف داروهای دیگر میگرن، اثر درمانی دارد، نه كنترل كننده. این اثر چگونه به دست آمده است؟
ما براساس تئوری تاثیر ترشح نیتریك اكساید در بروز سردردهای میگرنی، روی سلول های آندو تلیوما مطالعه كردیم. این ماده به همراه كاهش ملاتونین موجب انبساط عروق مغز می شود. ملاتونین ماده ای است كه رادیكال های آزاد مانند نیتریك اكساید را در مغز دفع می كند. اثر درمانی «میگری هیل» شبیه ملاتونین است و می تواند ناشی از كاهش غلظت نیتریك اكساید باشد.
پایه تشكیل دهنده این دارو چیست؟
آنچه در كتاب های طب غربی دیدیم اقتباس از طب سنتی بود كه خودمان در طب سنتی و اسلامی داریم این دارو پایه گیاهی دارد كه ما آن را با دانش داخلی داروسازی فرموله كردیم.


نتایج آزمایش این دارو تا چه حد اثربخش بوده است؟
اثربخشی این دارو در افرادی كه داوطلبانه تحت درمان قرار گرفتند، بالای 90 درصد بوده است و رضایت كامل داشته اند.


دوره درمان این دارو چقدر است؟
دوره درمانی 20 روزه با «میگری هیل» انجام می شود و افراد درمان شده 6 ماه هم تحت نظر قرار می گیرند. درمان با این دارو به دلیل ترتیبات خاص استفاده در كلینیك انجام می شود، زیرا در دوره آزمایشی، نتایج درمان روی افرادی كه در استفاده از آن بی نظمی داشتند، طبق انتظار نبود.
بنابر این افراد برای درمان با میگری هیل، نیاز به دقت بالایی دارند. بر همین اساس، گزارش هایی كه اشخاص تحت درمان از سردردهایشان دادند، با تحلیل های آماری بررسی شد و نشان داد كه استفاده دقیق، نتیجه تقریباً كاملی هم در پی داشته است. در 10 درصد دیگر هم تعداد دفعات بروز سردرد میگرنی كاهش یافته، زمان كوتاه تری داشته و فاصله بین دو سردرد نیز بیشتر شده است.


داروهای تجویزی برای میگرن معمولاً عوارض جانبی دارند. میگری هیل چطور؟
استرس همراه داشتن داروی مورد نیاز همواره با بیماران میگرنی است، در حالی كه درمان شونده با میگری هیل این اطمینان نسبی را پیدا می كند كه دچار سردرد نمی شود. هیچ گونه عارضه جانبی نیز تا الآن با درمان این دارو مشاهده نكرده ایم.


ادعای «اولین» بودن این دارو بر چه اساسی است؟
چه در ایران و چه در جهان داروی درمان میگرن با شكل بخور با چنین اثری در موارد ثبت شده وجود ندارد.


میگری هیل بر سردردهای دیگر چه اثری دارد؟
بسیاری از افراد سردردهای دیگر را با سردردهای میگرنی اشتباه می گیرند. اگرچه این دارو برای سردردهای دیگر هم اثر تسكینی دارد، اما برای آغاز درمان با آن، ابتدا یك متخصص نورولوژی بیمار را معاینه می كند تا در صورت وجود علایم تیپیك و استاندارد میگرن، درمان آغاز شود.


اثر عوامل بیرونی تحریك كننده هم با این دارو كاهش پیدا می كند؟
این دارو زمینه بروز سردرد میگرنی را از میان برمی دارد، بنابر این اثر تحریك كننده ها نیز فضای عمل پیدا نمی كند.


محدودیت سنی هم برای این درمان وجود دارد؟
میگری هیل روی كودكان زیر 5 سال و زنان باردار آزمایش نشده است.


محدودیت دوره درمان چطور؟
برای افرادی كه در دوره 20 روزه اول نتیجه كامل نگرفته اند، پس از یك فاصله یك ماهه یك دوره درمان دیگر هم تجویز شده است، اما افرادی كه یك دوره را كامل كردند، از مصرف مجدد دارو بی نیاز هستند.


تاثیر میگری هیل روی زنان و مردان متفاوت است؟
به طور كلی 70 درصد مبتلایان به میگرن، زنان به علت تغییرات هورمونی هستند. میگری هیل در میان مردان بیش از 97 درصد و در زنان حدود 90 درصد كارآیی و نتیجه داشته است.


ثبت دارو در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی چطور انجام شد؟
همه نتایج بالینی و آزمایشگاهی در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت و دو سال طول كشید تا با بررسی در آزمایشگاه كنترل داروی معاونت غذا و دارو مجوز تولید آن در یك شركت دارویی صادر شود.


قیمت میگری هیل و هزینه درمان با آن در چه حد است؟
این دارو در حال حاضر «آزاد» محسوب می شود و قیمت گذاری نشده است. اگرچه هزینه بالایی برای تولید دارو و درمان با آن صرف می شود، اما با توجه به مصرف بالای مسكن ها در حداقل 10 درصد مردم مبتلابه این بیماری و مجاز بودن تجویز مسكن ها تحت پوشش بیمه، اگر درمان با میگری هیل برای بیماران نیازمند درمان انجام شود، بتدریج میزان مصرف مسكن طبیعتاً كاهش پیدا می كند