موفقیت محققان ایرانی در تولید داروی ضدمیگرن از گیاهان دارویی
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از ساخت داروی ضد میگرن ایرانی با اثربخشی بالا در کاهش درد های میگرنی خبر داد كه این تركیب دارویی كه به گفته وی فاقد هرگونه مشابه داخلی و خارجی است، ضمن بررسیهای سلولی و آزمایشگاهی، تحت مطالعات بالینی قرار گرفته كه ضمن تایید اثربخشی آن تاکنون هیچ نوع عارضه جانبی نداشته است. 
دکتر محمد انصاری، سرپرست اصلی تیم تحقیقاتی داروی ضد میگرن موسوم به «میگری هیل» در گفتوگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران علوم پزشکی تهران اظهار داشت: این داروی گیاهی با مطالعاتی که در منابع طب اسلامی، ایرانی و بر اساس گیاهان مؤثر در کاهش درد میگرن انجام شد بر پایه چند گیاه دارویی تولید شده است. 
وی افزود: این دارو در ابتدا بدون تدوین نتایج به بیماران داوطلب ارائه شد که نتایج خوبی دربر داشت و سپس بر پایه چند کارآزمایی بالینی و تدوین نتایج، به بیماران ارائه شد و تعداد سردردهای در طی یک ماه و میزان درد یک ماه قبل از مصرف و یک ماه بعد از مصرف ثبت شد که محاسبات و نتایج آماری حکایت از اثربخشی دارو داشت. 
انصاری گفت: در این تحقیقات بیش از ۲۵۰ نفر را در فاصله سنی ۲۰ تا ۵۵ سال مورد مطالعه قرار دادیم. 
سرپرست تیم تحقیقاتی «میگری هیل» افزود: طبق آمارهای جهانی به طور متوسط بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد مردم دنیا مبتلا به میگرن هستند که از این تعداد بیش از ۷۰ درصد مبتلایان به سردردهای میگرنی زنان و ۳۰ درصد مردان هستند و زنان پس از یائسگی و مردان بالای ۶۰ سال تقریبآ از دردهای میگرنی رها می شوند. 
دانشیار گروه بیوشیمی دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به نتایج دارو گفت: «میگری هیل» در بیش از ۹۰ درصد زنان اثرات مثبت به جای گذاشت به طوری که با مصرف یک دوره درمان نیاز به استفاده مجدد نداشتند. ۱۰ درصد بقیه هم كه پاسخ کاملاً رضایت بخشی به درمان نداشتند به ویژه کسانی بودند که علت سردردهای آنها هورمونی و عادت ماهانه بود و البته در این بیماران هم پس از مصرف دارو شدت حملات سردرد کاهش یافته و فاصله بین حملات میگرنی در آنها افزایش داشت. 
سرپرست تیم تحقیقاتی میگری هیل در رابطه با اثربخشی این دارو در مردان ادامه داد: میگری هیل در بیش از ۹۷ درصد موارد در مردان موثر بوده است که حاكی از تاثیرات مثبت دارو در مردان است. 
وی با بیان این كه این دارو کاملاً ایرانی بوده و هیچ نوع مشابه خارجی ندارد، گفت: طبق بررسی در منابع موجود و فهرستهای دارویی در دنیا چنین دارویی تهیه نشده و اجزای آن هم به عنوان داروی ضد میگرن مطرح نشده است. 
انصاری ادامه داد : پس از کسب نتایج و تحقیق بر روی میگری هیل و پس از طی مراحل قانونی و تأیید آزمایشگاه کنترل دارو مورد تصویب قرار گرفت. 
وی با اشاره به شیوه مصرف این دارو گفت: میگری هیل باید در درمانگاه استفاده شود چرا که نحوه مصرف آن بسیار دقیق و نیازمند توجه است. این دارو به صورت بخور استفاده شود. 
انصاری در گفتوگو خاطرنشان کرد: در دوره تحقیق کارآزمایی بالینی پس از یک دوره مصرف دارو بیماران به مدت شش ماه نیز تحت نظر بودند که هیچ نوع عارضه جانبی تا کنون از این دارو مشاهده نشده است. 
سرپرست تیم تحقیقاتی میگری هیل افزود: انجام تحقیقات جهت تکمیل این دارو ادامه دارد و توصیه می کنیم زنان باردار، شیرده و کودکان کمتر از پنج سال این دارو را استفاده نکنند. 
دکتر انصاری در خاتمه گفت: این دارو با کمک سه تیم تحقیقاتی از دانشگاههای علوم پزشکی تهران، ایران و گیلان تولید شده است.