داروها می توانند باعث كاهش میل جنسی شوند 
اثر داروها بر تمایل جنسی

انواع داروها، از جمله مواد مخدر و الكل، بر پاسخ جنسی افراد اثر می گذارند. این داروها به طور عمده عبارت اند از داروهای ضد فشار خون، داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها، آمفتامین ها، توهم زاها، كوكائین و برخی دیگر از داروها مانند قرص های خوراكی جلوگیری از بارداری.
بنابراین وقتی هرگونه شرح حال جنسی از افراد اخذ می شود، باید مصرف و حتی مقدار مصرف این داروها مدنظر باشد. گاه تغییر دوز داروئی یا تغییر نوع داروها، راه حل اساسی برای رفع اشكالات ایجاد شده از جمله كاهش میل جنسی است.
بسیاری از داروها اثر خود را بر سیستم عصبی- هورمونی و سیستم عروقی اعمال كرده و به این ترتیب به ایجاد اختلال جنسی منجر می شوند.
داروها به سه طریق می توانند اثر منفی خود را در این جهت اعمال كنند؛ اثر محیطی، هورمونی و مركزی. بلوك سیستم های آدرنژریك یا فعالیت های آنتی كولینرژیك كه در اثر مصرف داروهایی مثل بی پریدین ایجاد می شود، می توانند به تأخیر یا مهار ارگاسم (اوج لذت جنسی) منجر شوند.
تحقیقات مربوط به عوارض جانبی داروهای گوناگون در خانم ها و مسایل جنسی آنها بسیار كمتر از آقایان است. درباره داروهای ضد افسردگی نظرها متفاوت اند و برخی افزایش و برخی دیگر كاهش میل جنسی را گزارش كرده اند.
اگر چه مطالعات در این زمینه یعنی مصرف داروهای ضد افسردگی محدود هستند ولی ۴۰ تا ۷۵ درصد بیماران با كاهش میل جنسی مواجه شدند. در كشور ما با توجه به فرهنگ موجودمان، درمانگران اگر از بیماران راجع به این مسأله به عنوان عوارض دارو سؤال نكنند احتمال اینكه بیماران راجع به این موضوع چیزی نگویند، بسیار زیاد است. بنابراین درمانگرانی كه داروی ضد افسردگی تجویز می كنند، بهتر است با سؤال از بیمار در این خصوص و با تجویز داروهای مناسب تر كه چنین مشكلاتی را ندارند و یا حتی تجویز داروهایی كه به بهبود عملكرد جنسی آنها می انجامد، از بروز مشكلات زناشویی ثانویه به این عارضه دارویی جلوگیری كنند. مصرف داروهای مهار كننده سروتونین نیز موجب بروز مشكلات جنسی می شود. باید بگویم خود بیماری افسردگی می تواند با كاهش میل جنسی در افراد همراه باشد و دقت كنید درمان با داروهای ضد افسردگی و در نتیجه بهبود مشكل می تواند مشكل جنسی شما را حل كند. ولی اگر با مصرف این داروها در عملكرد جنسی تان مشكل ایجاد شد، باید با درمانگر مطرح كنید تا با تغییر دوز دارو یا تجویز داروهای تكمیلی به شما كمك كند.
مصرف داروی لیتیم نیز می تواند بر فاز تهییج و فاز تمایل جنسی اثر بگذارد اما تأثیر زیادی بر رضایت بیمار از زندگی جنسی و فعالیت های او در این خصوص ندارد.

منبع : pezeshk.us