دانش آموخته تكنولوژی جراحی

دانش آموخته تكنولوژی جراحی

گزارش بعضی از تبلیغات کاذب مدعیان جراحی های پلاستیک


به تبلیغات جراحی‌های زیبایی اعتماد نکنید - دکتر گلرخ ثریا
تبلیغ، ممنوع!

بیش از 3500 جراح پلاستیک به صورت غیر قانونی در کشور فعالیت می‌کنند. با وجود تبلیغات فراوان رسانه‌‌ها و جراید مبنی بر بروز خطرات جانبی بعد از اعمال جراحی زیبایی در قسمت‌‌های مختلف بدن، به نظر می‌رسد تبلیغات برخی پزشکان در مجله‌‌های مختلف خانوادگی و شبکه‌‌های ماهواره‌ای موثرتر واقع شده و تعداد زیادی از مردم اقدام به جراحی‌‌های زیبایی می‌کنند. در میان جراحی‌‌های پلاستیک که به‌طور عمده برای زیبایی انجام می‌شود جراحی بینی، ساکشن قسمت‌‌های مختلف بدن و گونه‌گذاری رواج بسیار زیادی یافته است به نحوی که به رغم هشدارها و توصیه‌های کارشناسان بیشترین جراحی بینی دنیا در ایران و عمدتا تهران صورت می‌گیرد... 


چشم و هم‌چشمی، فرهنگ‌‌های غلط خانواده‌‌ها، تظاهر به ثروت و تمایل به زیبایی و خوش‌اندامی‌ از انگیزه‌‌های مهم انجام جراحی‌‌های پلاستیک است.


قرار است با توجه به مذاكرات انجام شده در طول هر ماه، آگهی‌‌های تبلیغات پزشكی در خصوص جراحی پلاستیك بینی و صورت در روزنامه‌‌ها و دیگر مجلات برای جلوگیری از انتشار آگهی‌‌های بدون مجوز بازبینی شوند.


بد نیست بدانید انجمن جراحان پلاستیک ایران قرار است سرنسخه‌ای مشترک با آرم این انجمن تهیه کرده و آن را فقط در اختیار پزشکان فوق‌تخصص جراحی پلاستیک که حدود 150 نفر هستند قرار دهد. بر این اساس سایر پزشکان حق استفاده از این سرنسخه را ندارند و بیماران می‌توانند با ملاحظه این سرنسخه مشترک جراحان پلاستیک را بشناسند. سید كمال فروتن رئیس انجمن جراحان پلاستیك ایران می‌گوید: «ظرف 2 ماه آینده سرنسخه‌ای از اسامی تمامی جراحان پلاستیك ایران به تمامی مطب ها داده می شود، تا افرادی كه قصد جراحی پلاستیك بینی را دارند با شناخت كامل از جراحان پلاستیك ایران این كار را انجام دهند.»
وی تاكید كرد: «هیچ پزشكی نمی تواند برای كار خود (جراحی پلاستیك) در مجله یا روزنامه تبلیغ كند مگر اینكه تبلیغ وی به دلیل تغییر مطب باشد.»

تابلوی مطب پزشکان کنترل می‌شود


دكتر كمال فروتن، رییس انجمن جراحی پلاستیك و زیبایی می‌گوید: «با همكاری معاونت‌‌های درمان دانشگاه‌‌های علوم پزشكی ایران و شهید بهشتی اقداماتی در جهت تصحیح تابلوهای پزشكی و مطب‌‌ها كه اكثراً باعث گمراه كردن مردم نیز می‌شود، انجام خواهد گرفت.»

تبلیغ جراحی با لیزر شیادی است


به نظر می‌رسد رییس جامعه جراحان ایران نیز یکی از مخالفان سر‌سخت بحث تبلیغات در حوزه پزشکی باشد. گفته‌های او در مورد تبلیغات عوام‌فریبانه برخی پزشکان در مورد درمان با لیزر در اردیبهشت‌ماه سال جاری، بازتاب گسترده‌ای در مطبوعات داشت. او تبلیغاتی که در خصوص مزایای گسترده لیزر در انواع جراحی‌ها «توسط برخی افراد خاص» انجام می‌گیرد را عوام‌فریبی خواند و گفت: «هر فردی تبلیغ کند که با لیزر خدمات پزشکی و اعمال جراحی را به صورت ویژه انجام می‌دهد، شیاد است و عوام‌فریبی می‌کند.» دکتر ایرج فاضل با بیان این مطلب افزود: «‌متأسفانه برخی پزشکان با تبلیغ اینکه خدمات پزشکی و اعمال جراحی را با لیزر انجام می‌دهند، در صدد القای این پیام هستند که خدمات بهتری ارایه ‌می‌کنند و این عوام‌فریبی مثل این است که فردی نخ جراحی خارجی خود را به رخ مریض بکشد و پول بیشتری بگیرد.» رییس فرهنگستان علوم پزشکی در ادامه گفت: «‌به طور کلی تبلیغات در پزشکی ممنوع است مگر اینکه پزشکی بخواهد برای نخستین‌بار محل مطب خود را اعلام کند اما متأسفانه عده‌ای از پزشکان با تبلیغات گمراه‌کننده مردم را فریب می‌دهند که البته حل این موضوع با بگیر و ببند، امکان‌پذیر نیست.»


در واکنش به این اظهارات، دکتر ایرج خسرونیا، رییس جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران، می‌گوید: «هیچ متخصصی منكر كاربرد علمی ‌لیزر نیست ولی تبلیغاتی كه در این زمینه و به‌طور كلی در امر پزشكی می‌شود غیر قانونی و ممنوع است. » اگرچه تأکید دکتر خسرونیا در این اظهارات نیز روی نهی تبلیغات عوام‌فریبانه لیزر بود، آن‌چه از سخنان او در رسانه‌ها انعکاس یافت، زیر این تیتر قرار گرفت: «‌تبلیغات در پزشکی غیرقانونی و ممنوع است!» دکتر نیک‌نژاد، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی نیز با اشاره به برخورد این سازمان با تبلیغات پزشکانی که خود را درمانگر بیماری خاص بدانند و خود را جراح خاصی معرفی کنند، می‌گوید: «‌بر اساس قانون، هیچ پزشکی نمی‌تواند خود را در تبلیغات، مثلاًً جراح بینی یا جراح ابرو معرفی کند و در صورت تبلیغات این‌چنینی، سازمان نظام پزشکی کشور با آنها برخورد خواهد کرد. برخورد این سازمان با این پزشکان در سطح ابتدایی با تذکر و توبیخ کتبی شروع می‌شود و با توجه به میزان و نوع جرم حتی ممکن است به بسته شدن مطب هم بینجامد. تبلیغات پزشکی در مجلات غیرپزشکی هم خلاف قانون و ممنوع است.»

جراحان در اعلام تخصص خود صادق باشند


هر متخصصی اعم از متخصصان جراحی پلاستیك، متخصصین گوش و حلق و بینی و جراحان دهان و فك و صورت باید آنچه را كه در پروانه پزشكی آنها قید شده روی سرنسخه و در مطبشان و همچنین در كارت ویزیتشان قید كنند. دیگر استفاده از اصطلاحات پلاستیك بینی، پلاستیك صورت، لیپو ساكشن و... ممنوع است چون هیچ كدام از اینها مربوط به تخصص نمی‌شوند بلكه مربوط به زیر گروه‌‌های تخصصی هستند. دكتر كلانتر هرمزی این جملات را می‌گوید و ادامه می‌دهد: «باید جلوی تبلیغات غیرمجاز در رسانه‌‌ها و نشریات گرفته شود و این تبلیغات باید فقط در چارچوب چیزی باشد كه در پروانه پزشكی قید شده است. ما باید به بررسی این موضوع بپردازیم و ببینیم كه چه‌قدر از اعمال جراحی زیبایی بینی در كشور به صورت غیرعلمی‌انجام می‌شوند، چه‌قدر از اعمال جراحی بدون اینكه بیمار هیچ نیازی به آنها داشته باشد، انجام می‌شود و اینكه این جراحی‌‌ها چه عوارض وخیمی‌ را برای بیمار به همراه دارند. • نظرات() 
 • نوع مطلب : • http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

  دانش آموخته تكنولوژی جراحی

  یاربخت تکنولوژیست


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  اَبر برچسبها
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات