دانش آموخته تكنولوژی جراحی

دانش آموخته تكنولوژی جراحی

ترمیم لایه بکارت و جراحی های زیبایی واژن از دیدگاه جراحی پلاستیک


سه روش عمده جراحی زیبایی واژن جهت بازیابی احساس جوانی در مقاربت وجود دارد . این روشها جهت اصلاح و بهبود اختلالات در زیبایی پنهان زنان در نظر گرفته شده است . شرح کوتاه این سه روش بدین شرح است :

* هایمنوپلاستی (Hymenoplasty)- در این روش بازسازی پرده بکارت و بازگرداندن دختری صورت میگیرد .

* بازسازی و دوباره جوان سازی واژن (vaginal reconstruction and rejuvenation) – که با روش واژینوپلاستی (vaginoplasty) واژن تنگ میشود .

* عمل جراحی لبهای فرج (labia surgery) – که با روش لابیاپلاستی (labiaplasty) لبهای فرج کوچک و نمای آن بهبود داده میشود و اندازه و شکل لب های داخلی و خارجی اصلاح میشود .

عمل جراحی هایمنوپلاستی به منظور ترمیم و یا بازسازی پرده بکارت بکار میرود . پرده فوق ، غشاء پوستی حلقه مانندی میباشد و دهانه مهبل را پوشش میدهد . با اولین تجربه یک دختر در مقاربت ، پرده بکارت جراحت میابد و موجب خونریزی میشود . در جراحی هایمنوپلاستی ، بافت پاره شده را به حالت قبلی باز میگردانتد و کیفیت باکره مانندی را ایجاد میکنند .

گاهی یک دختر می تواند ندانسته پرده بکارتش را با قرار دادن تامپون پاره کند . همچنین پارگی پرده بکارت ممکن است در طی ورزش رخ می دهد (به عنوان مثال طی دوچرخه سواری یا اسب سواری) و ندرتان بعضی از دخترها به شکل مادر زادی این پرده را ندارند .

عملکرد بیولوژیکی پرده بکارت هنوز نامشخص است ، با این حال ، کارکرد اجتماعی آن چنان نماد افسانه ای در بسیاری از فرهنگ ها شناخته می شود . بنابراین جراحی پلاستیک هایمنوپلاستی به دلیل اعتقادات قومی ، فرهنگی ، و مذهبی صورت میگیرد .

البته در پاره ای از کشورها تعداد فزاینده ای از بانوان که تمایل به رضایت مقاربتی بالاتر را دارند دست به عمل جراحی در ناحیه واژن میزنند که دلیل آن ریشه مذهبی یا مشابه آن ندارد و بلکه به خاطر تنگ کردن دیوار واژن و تمایلات مقاربتی میباشد .

عمل هایمنوپلاستی کوتاه مدت است و شخص قادر به بازگشت به کار در روز بعد میباشد . ترمیم پرده بکارت به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی یا آرام بخش انجام می شود . قبل از عمل ، بیماران موظف هستند که مشاوره قبل از جراحی و معاینه کامل توسط متخصص زنان و زایمان داشته باشند . این جراحی به روشهای لیزری ، رادیوسرجریکال تکنیک و یا با چاقوی جراحی صورت میگیرد .

آیا پرده بکارت به حالت عادی بازگردانده می شود؟
بله ، می تواند ، اما ترمیم به شکل طبیعی رخ نمیدهد . پرده بکارت دارای لایه ای است که می تواند جابجا شود و به بخشی از پرده بکارت پاره شده بخیه بخورد در نتیجه آن شبیه به یک حلقه کوچک میگردد و بعد با هم به ناحیه تحتانی پیوند داده میشود تا مانند پرده بکارت اصلی بنظر آید. سوراخ آن به اندازه کافی کوچک است تا در شب عروسی پاره شده و خونریزی کند . گاهی پوشش لب واژن ممکن است برای ایجاد پرده بکارت جدید مورد استفاده قرار گیرد . این قطعه از پوست شامل شبکه ای از رگها است و با ساخت پرده بکارت نو و بعد از مقاربت به اندازه کافی خونریزی میکند . برای عمل جراحی ، ممکن است بیهوشی موضعی یا عمومی سبک تجویز شود .

آیا عوارض جانبی وجود دارد ؟
امکان از دست دادن حس در ناحیه عمل و عفونت وجود دارد . این عمل در اکثر موارد با استفاده از نخ بخیه نازك و قابل جذب و دوختن غشاء پوستی پرده در قسمت آسیب دیده صورت میگیرد و در مواردی برای تقلید خونریزی از كپسول های ژلاتینی حاوی خون مصنوعی استفاده میشود و در کل دخول آلت با پاره شدن پرده دوخته شده با درد و خونریزی همراه خواهد بود .

عمل جراحی چند ساعت طول میکشد ؟ و چه زمانی برای جراحی بهتر است ؟
معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد و شخص قادر به بازگشت به کار در روز بعد میباشد . ممکن است بعضی از جراحان زمانی را برای مقاربت تعیین کنند . حتی ممکن است زمان معینی برای جراحی تا نزدیکی یا ازدواج مشخص نمایند .

دوره بهبودی چگونه است ؟
در مجموع بعد از جراحی ، ناحیه عمل شده متورم خواهد شد و ناراحتی و درد به مرور کاهش خواهد یافت. با توجه به نوع جراحی ، ممکن است توصیه شود که به مدت 3 تا 6 ماه مقاربت جنسی صورت نگیرد یعنی تا زمانی که منطقه به طور کامل بهبود یابد و در مواردی طول عمر پرده جدید کوتاه مدت میباشد • نظرات() 
 • جای زخم‌ها را باید لیزرکرد؟- دکتر مریم یوسفی متخصص پوست و مو


  جای زخم‌ها را باید لیزرکرد؟

  این‌روزها انگار مد شده است که هر دردی را با لیزر درمان کنند؛ از حذف موهای زاید گرفته تا از بین بردن جای زخم‌ها در روی پوست. خیلی‌ها آخرین امیدشان برای رهایی از جای زخم جراحی روی شکم و خراش تصادف در صورت، لیزر است ولی لیزر چگونه جای زخم را از بین می‌برد؟ با دکتر مریم یوسفی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در همین زمینه به گفتگو نشسته‌ایم...

  سلامت : خانم دکتر! کدام بیماران برای لیزر جای زخم‌هایشان به مطب می‌آیند؟

  مواردش زیاد است؛ مثلا به‌دنبال هرگونه عمل جراحی و بریدن پوست، لاجرم جوشگاهی روی پوست می‌ماند. حالا اگر دقت و مهارت جراح زیاد باشد این جوشگاه ظریف بوده و کمتر به چشم خواهد آمد ولی گاهی مثلا به دنبال سوختگی فرد دچار جوشگاه‌های وسیعی می‌شود که منظره ناخوشایندی را ایجاد خواهد کرد. افراد باید بدانند که امروزه دستگاه‌های لیزر متعددی برای بهتر کردن منظره جوشگاه‌ها وجود دارد و هرگز نباید انتظار داشته باشند که جوشگاه‌هایشان به‌طور کامل و صددرصد رفع شود.  سلامت : روش‌های دیگری هم هست؟

  بله؛ روش‌های مختلفی شامل داروهای موضعی، میکرودرم ابریژن، درم ابریژن و لیزر جهت بهبود جوشگاه‌ها امروزه در اختیار پزشکان متخصص پوست وجود دارد که با ترکیبی از این روش‌ها گاه می‌توان نتایج قابل‌توجهی گرفت. بیمار باید صبور باشد و به دقت به توصیه‌های پزشک گوش فرا دهد. گاه جلسات متعدد درمانی جهت حصول نتیجه مناسب لازم است.  سلامت : چه لیزرهایی وجود دارد؟

  از جمله لیزرهایی که می‌توانند به بهبود جوشگاه‌ها کمک نمایند می‌توان به لیزر PDL (لیزری که اساسا برای درمان ضایعات عروقی به کار می‌رود)، IPL، لیزرهای لایه‌بردار مثل Erbium-YAG و Co2 و نیز اخیرا از لیزرهای فراکشنال مثل affirm و Fractional اشاره کرد.  سلامت : داروها چطور؟

  داروهای مختلفی در درمان جوشگاه‌ها کاربرد دارند از جمله داروهای حاوی هپارین و عصاره پیاز، کرم‌های استروییدی و کرم‌های حاوی اسید میوه که به نوبه خود می‌توانند تا حدودی جوشگاه‌ها را بهتر نمایند.  سلامت : و چه نکاتی را باید مدنظر داشت؟

  گاهی لازم است فرد تا مدتی از لباس‌های مخصوص فشاری در محل رخداد جوشگاه‌های سوختگی استفاده نماید و یا مصرف صفحات سیلیکونی روی این جوشگاه‌ها گاه نتایج خوبی را به همراه خواهند داشت. درنهایت با ترکیبی از این روش‌های درمانی می‌توان به نتایج خوبی دست یافت، ضمن اینکه در مواردی نیز جراحی پلاستیک به‌عنوان یک اقدام اساسی ضروری است و در مراحل بعد با استفاده از روش‌های فوق‌الذکر می‌توان نتایج جراحی را بهبود بخشید.  سلامت : آیا افرادی وجود دارند که این لیزردرمانی برای آنها ممنوع باشد؟

  بله، لیزردرمانی برای افراد باردار، کسانی که حساسیت زیادی به نور دارند و بدخیمی‌‌ها و عفونت‌‌ها به هیچ‌ عنوان توصیه نمی‌‌شود؛ اما سایر افراد بالای 20 سال می‌‌توانند زیر نظر پزشک در صورت نیاز بعد از انجام تست، از لیزردرمانی استفاده کنند. در ضمن کسانی که سابقه لکه‌های پوستی بر اثر سوختگی ملایم دارند، بهتر است از لیزر استفاده کنند. چون احتمال سوختگی آنها بالا است.  سلامت : به‌عنوان آخرین سؤال کمی هم درباره عوارض لیزردرمانی در این بیماران توضیح بدهید.

  از عوارض لیزر می‌توان به ایجاد سوختگی و یا از بین رفتن رنگدانه‌های پوستی اشاره کرد، از بین رفتن این رنگدانه‌ها باعث ایجاد لکه‌های روشنی روی پوست می‌‌شود. ترمیم جای سوختگی ناشی از لیزر بسیار مشکل است و تنها راه‌حل آن جراحی خواهد بود. در نتیجه به افرادی که پوستی تیره دارند به‌ویژه سیاه‌پوستان توصیه می‌‌شود از لیزر استفاده نکنند. چون هر ‌قدر پوست تیره‌‌تر باشد، بیشتر احتمال آسیب وجود دارد و هر اندازه پوست روشن‌‌تر باشد، نتیجه بهتری از لیزر درمانی به ‌دست خواهد آمد. در ضمن افرادی که سابقه لکه‌های پوستی ناشی از سوختگی ملایم دارند نیز گزینه مناسبی برای لیزردرمانی محسوب نمی‌‌شوند، چون احتمال سوختگی در آنها بسیار زیاد است.

  هفته نامه سلامت • نظرات()  • http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

  دانش آموخته تكنولوژی جراحی

  یاربخت تکنولوژیست


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  اَبر برچسبها
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic