دانش آموخته تكنولوژی جراحی

دانش آموخته تكنولوژی جراحی

کدام جراحی‌های زیبایی باید تکرار شوند؟


گفتگو با دکتر حسین طباطبایی، دبیر انجمن متخصصان پوست و مو
هفته نامه سلامت

«دماغش افتاده»، «پوستش را دوباره باید بکشد»، «چروک‌هایش برگشته»، «با اینکه مو کاشته اما ریزش مو پیدا کرده»، و خیلی حرف‌های دیگر که بعضی اوقات چهره‌‌ای حقیقی دارند و گاه تصوری بیش نیستند. همه اینها ما را به این سمت می‌کشاند تا ببینیم چه عمل‌های زیبایی و تحت چه شرایطی احتیاج به ترمیم پیدا می‌کنند و قبل از اینکه تن به تیغ جراحی بسپاریم، ما را مجبور کنند که اندکی به سال‌ها پس از انجام عمل جراحی فکر کنیم و ببینیم نتایج آن پایدار باقی خواهد ماند؟ متخصصان پوست و متخصصان جراحی پلاستیک اعتقاد دارند بسیاری از عمل‌های جراحی که برای زیباتر شدن انجام می‌شود نتایج پایداری تا سال‌ها بعد ندارند و گاهی لازم است عمل‌های جراحی ترمیمی برای اصلاح آنها انجام شود. با دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و مو، در این‌باره گفتگویی انجام دادیم که می‌خوانید.
سلامت: آیا درست است که درصد بالایی از جراحی‌های پوست به ترمیم احتیاج پیدا می‌کنند؟
نمی‌توان گفت برای درصد بالایی از جراحی‌ها این اتفاق می‌افتد چرا که این اتفاق بستگی به تخصص و مهارت پزشک معالج دارد و اگر از نظر آماری هم به شکایت‌های بیماران از پزشکان متخصص پوست و جراحان استناد کنیم، می‌بینیم به ندرت نیاز به عمل دوباره و یا ترمیم و رتوش پیدا می‌شود و به طور عمده نارضایتی‌ها از پزشکان غیرمتخصص است که نتیجه موردنظر بیمار، حاصل نشده است. 
سلامت: یعنی اگر جراحی به‌وسیله پزشک متخصص صورت بگیرد، این مشکل‌ها پیش نمی‌آید؟
موارد نادری وجود دارد که ممکن است برای هر عمل جراحی از جمله جراحی‌های پوست و زیبایی هم پیش بیاید. در ضمن اگر دستورات پزشک معالج هم پس از جراحی مورد توجه قرار نگیرد امکان تجدید جراحی و رتوش بیشتر می‌شود.
سلامت: بنابراین فاصله زمانی معینی برای رتوش جراحی‌های زیبایی پوست و مو وجود ندارد؟
نخیر؛ این موضوع به نوع عمل و میزان عارضه احتمالی که پیش آمده، بستگی دارد و پزشک معالج برحسب نیاز، زمان مناسب عمل دوباره را پیشنهاد می‌کند.
سلامت: رفتار و عملکرد خود بیماری که عمل جراحی زیبایی روی او انجام گرفته به چه میزان در احتمال به وجود آمدن عمل ترمیمی و یا رتوش موثر است؟
به‌طور قطع بی‌تاثیر نیست و گاه عوارض احتمالی پیش می‌آید که اگر فرد به موقع به پزشک مراجعه کند، می‌توان با تجویز دارو این عوارض را به تاخیر انداخت البته زمینه ژنتیکی بیمار از نظر ترمیم، سن، جنس و بیماری‌های زمینه‌ای داخلی، مصرف بعضی از داروها و مراقبت‌های ویژه پس از عمل جراحی می‌تواند در ترمیم سریع یا تاخیر عمل دوباره نقش داشته باشد. 
به طور مثال شخصی که به دلیل بیماری، داروی کورتون مصرف می‌کند دچار تاخیر در ترمیم و یا حتی عفونت پس از عمل می‌شود. 
سلامت: می‌توانید به چند مورد از عملکردهای نادرست در رابطه با جراحی زیبایی پوست و مو اشاره کنید؟
پیش از اینکه به عملکرد نادرست بیمار اشاره کنیم، باید توجه داشته باشیم که پزشک حتما باید تخصص و مهارت‌ جراحی را داشته باشد زیرا انتخاب بیمار مناسب برای عمل خاص، نوع و روش علمی به کار رفته برای جراحی، مراقبت‌ها و بازدیدهای پس از عمل مربوط به مهارت پزشک می‌شود و سپس نوبت به بیمار می‌رسد. 
درباره بیمار انجام دقیق مراقبت‌های پیش و پس از عمل که به‌وسیله پزشک معالج آموزش داده می‌شود و خوددرمانی نکردن و مراجعه فوری به پزشک معالج در صورتی که عارضه پیش بینی نشده‌ای ایجاد شود از علل پیشگیری اعمال جراحی دوباره است.
سلامت: فردی که جراحی زیبایی انجام داده می‌تواند مانند دیگر افراد به راحتی از بخورهای متعدد و خمیرهای ماساژ استفاده کند؟
بدون اجازه پزشک به هیچ‌وجه این کار درست نیست و توصیه کلی ما به بیمار در این‌باره این است که تا زمانی که مراقبت‌های ویژه پس از عمل به پایان نرسیده از قرار دادن هرگونه موادی در محل عمل خودداری کنند مگر اینکه به‌عنوان بخشی از مراقبت‌های پس از عمل به‌وسیله پزشک معالج توصیه شده باشد. 
سلامت: در کاشت مو امکان تجدید و ترمیم عمل تا چه اندازه وجود دارد؟
کاشت موی سر یک جراحی فوق تخصصی است و اگر به‌وسیله متخصصان باتجربه و ماهر انجام شود به ندرت احتیاج به ترمیم بعدی پیدا می‌کند ولی باید بررسی کاملی از نظر تاریخچه بیماری‌های قبلی و داروهای مصرفی احتمالی روی بیمار انجام بگیرد چرا که در وسعت زیادی از سر باید کاشت انجام شود و ممکن است از قبل در دو دوره درمانی تنظیم شود و در صورت مهارت نداشتن پزشک موجب عوارضی از قبیل دفع موهای کاشته شده، عفونت در محل کاشت و... خواهد شد و در چنین مواردی کاشت دوباره مو نتیجه رضایت بخشی به همراه نخواهد داشت.
سلامت: شما برای انجام اعمال جراحی زیبایی سن خاصی را پیشنهاد می‌کنید که امکان ترمیم را کمتر کند؟
این موضوع به نظر بیمار و نوع ناهنجاری‌ بستگی دارد. این ناهنجاری می‌تواند مادرزادی باشد یا اکتسابی. به طور مثال بعضی ضایعات مانند تغییر شکل‌های صورت و یا خال‌های سیاه بهتر است در دوران کودکی جراحی شود ولی جراحی به منظور زیبایی به نوع عمل و نظر پزشک معالج بستگی دارد اما از نظر کلی کاشت موی سر باید زمانی انجام شود که ریزش موهای سر کاهش یافته و یا متوقف شده که به‌‌طور‌معمول پس از 25 سالگی است ولی در جراحی‌های زیبایی بینی و چانه در زمانی که رشد استخوانی متوقف شده است می‌توان عمل را انجام داد که به‌‌طور‌معمول پس از 20 سالگی است.

بینی کمتر، پوست بیشتر
دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی، فوق‌تخصص جراحی پلاستیک بینی معتقد است که به غیر از اعمال جراحی کوچک‌کننده مانند عمل بینی و تنه (پستان و شکم) که در آنها قسمتی برداشته می‌شود، دیگر عمل‌های زیبایی به‌خصوص لیفتینگ پوست احتیاج به جراحی دوباره پیدا می‌کنند. دکتر هرمزی می‌گوید: «لیفت صورت یا همان کشیدن پوست صورت عمری حدود 5 تا 10 سال دارد و به‌خصوص پلک پس از 10 سال احتیاج به عمل دوباره پیدا می‌کند اما جراحی‌های زیبایی بینی جز در بین 9 تا 15 درصد موارد احتیاج به عمل دوباره ندارند و تنها در مواردی که پزشک نسبت به برداشتن کامل استخوان و غضروف مطمئن نیست، احتیاج به جراحی دوباره و ترمیمی پیش می‌آید.» او همچنین به عملکرد خود فرد بعد از جراحی اشاره می‌کند و می‌گوید: «در لیفت صورت اگر ماساژ خودسرانه صورت بگیرد یا شیوه غذا خوردن فرد درست نباشد و یا اینکه فرد غذای پرحجم بخورد به حدی که دهان بیش از حد باز شود، عمر جراحی زیبایی کم می‌شود.» • نظرات() 
 • نوع مطلب :
 • گزارش بعضی از تبلیغات کاذب مدعیان جراحی های پلاستیک


  به تبلیغات جراحی‌های زیبایی اعتماد نکنید - دکتر گلرخ ثریا
  تبلیغ، ممنوع!

  بیش از 3500 جراح پلاستیک به صورت غیر قانونی در کشور فعالیت می‌کنند. با وجود تبلیغات فراوان رسانه‌‌ها و جراید مبنی بر بروز خطرات جانبی بعد از اعمال جراحی زیبایی در قسمت‌‌های مختلف بدن، به نظر می‌رسد تبلیغات برخی پزشکان در مجله‌‌های مختلف خانوادگی و شبکه‌‌های ماهواره‌ای موثرتر واقع شده و تعداد زیادی از مردم اقدام به جراحی‌‌های زیبایی می‌کنند. در میان جراحی‌‌های پلاستیک که به‌طور عمده برای زیبایی انجام می‌شود جراحی بینی، ساکشن قسمت‌‌های مختلف بدن و گونه‌گذاری رواج بسیار زیادی یافته است به نحوی که به رغم هشدارها و توصیه‌های کارشناسان بیشترین جراحی بینی دنیا در ایران و عمدتا تهران صورت می‌گیرد... 


  چشم و هم‌چشمی، فرهنگ‌‌های غلط خانواده‌‌ها، تظاهر به ثروت و تمایل به زیبایی و خوش‌اندامی‌ از انگیزه‌‌های مهم انجام جراحی‌‌های پلاستیک است.


  قرار است با توجه به مذاكرات انجام شده در طول هر ماه، آگهی‌‌های تبلیغات پزشكی در خصوص جراحی پلاستیك بینی و صورت در روزنامه‌‌ها و دیگر مجلات برای جلوگیری از انتشار آگهی‌‌های بدون مجوز بازبینی شوند.


  بد نیست بدانید انجمن جراحان پلاستیک ایران قرار است سرنسخه‌ای مشترک با آرم این انجمن تهیه کرده و آن را فقط در اختیار پزشکان فوق‌تخصص جراحی پلاستیک که حدود 150 نفر هستند قرار دهد. بر این اساس سایر پزشکان حق استفاده از این سرنسخه را ندارند و بیماران می‌توانند با ملاحظه این سرنسخه مشترک جراحان پلاستیک را بشناسند. سید كمال فروتن رئیس انجمن جراحان پلاستیك ایران می‌گوید: «ظرف 2 ماه آینده سرنسخه‌ای از اسامی تمامی جراحان پلاستیك ایران به تمامی مطب ها داده می شود، تا افرادی كه قصد جراحی پلاستیك بینی را دارند با شناخت كامل از جراحان پلاستیك ایران این كار را انجام دهند.»
  وی تاكید كرد: «هیچ پزشكی نمی تواند برای كار خود (جراحی پلاستیك) در مجله یا روزنامه تبلیغ كند مگر اینكه تبلیغ وی به دلیل تغییر مطب باشد.»

  تابلوی مطب پزشکان کنترل می‌شود


  دكتر كمال فروتن، رییس انجمن جراحی پلاستیك و زیبایی می‌گوید: «با همكاری معاونت‌‌های درمان دانشگاه‌‌های علوم پزشكی ایران و شهید بهشتی اقداماتی در جهت تصحیح تابلوهای پزشكی و مطب‌‌ها كه اكثراً باعث گمراه كردن مردم نیز می‌شود، انجام خواهد گرفت.»

  تبلیغ جراحی با لیزر شیادی است


  به نظر می‌رسد رییس جامعه جراحان ایران نیز یکی از مخالفان سر‌سخت بحث تبلیغات در حوزه پزشکی باشد. گفته‌های او در مورد تبلیغات عوام‌فریبانه برخی پزشکان در مورد درمان با لیزر در اردیبهشت‌ماه سال جاری، بازتاب گسترده‌ای در مطبوعات داشت. او تبلیغاتی که در خصوص مزایای گسترده لیزر در انواع جراحی‌ها «توسط برخی افراد خاص» انجام می‌گیرد را عوام‌فریبی خواند و گفت: «هر فردی تبلیغ کند که با لیزر خدمات پزشکی و اعمال جراحی را به صورت ویژه انجام می‌دهد، شیاد است و عوام‌فریبی می‌کند.» دکتر ایرج فاضل با بیان این مطلب افزود: «‌متأسفانه برخی پزشکان با تبلیغ اینکه خدمات پزشکی و اعمال جراحی را با لیزر انجام می‌دهند، در صدد القای این پیام هستند که خدمات بهتری ارایه ‌می‌کنند و این عوام‌فریبی مثل این است که فردی نخ جراحی خارجی خود را به رخ مریض بکشد و پول بیشتری بگیرد.» رییس فرهنگستان علوم پزشکی در ادامه گفت: «‌به طور کلی تبلیغات در پزشکی ممنوع است مگر اینکه پزشکی بخواهد برای نخستین‌بار محل مطب خود را اعلام کند اما متأسفانه عده‌ای از پزشکان با تبلیغات گمراه‌کننده مردم را فریب می‌دهند که البته حل این موضوع با بگیر و ببند، امکان‌پذیر نیست.»


  در واکنش به این اظهارات، دکتر ایرج خسرونیا، رییس جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران، می‌گوید: «هیچ متخصصی منكر كاربرد علمی ‌لیزر نیست ولی تبلیغاتی كه در این زمینه و به‌طور كلی در امر پزشكی می‌شود غیر قانونی و ممنوع است. » اگرچه تأکید دکتر خسرونیا در این اظهارات نیز روی نهی تبلیغات عوام‌فریبانه لیزر بود، آن‌چه از سخنان او در رسانه‌ها انعکاس یافت، زیر این تیتر قرار گرفت: «‌تبلیغات در پزشکی غیرقانونی و ممنوع است!» دکتر نیک‌نژاد، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی نیز با اشاره به برخورد این سازمان با تبلیغات پزشکانی که خود را درمانگر بیماری خاص بدانند و خود را جراح خاصی معرفی کنند، می‌گوید: «‌بر اساس قانون، هیچ پزشکی نمی‌تواند خود را در تبلیغات، مثلاًً جراح بینی یا جراح ابرو معرفی کند و در صورت تبلیغات این‌چنینی، سازمان نظام پزشکی کشور با آنها برخورد خواهد کرد. برخورد این سازمان با این پزشکان در سطح ابتدایی با تذکر و توبیخ کتبی شروع می‌شود و با توجه به میزان و نوع جرم حتی ممکن است به بسته شدن مطب هم بینجامد. تبلیغات پزشکی در مجلات غیرپزشکی هم خلاف قانون و ممنوع است.»

  جراحان در اعلام تخصص خود صادق باشند


  هر متخصصی اعم از متخصصان جراحی پلاستیك، متخصصین گوش و حلق و بینی و جراحان دهان و فك و صورت باید آنچه را كه در پروانه پزشكی آنها قید شده روی سرنسخه و در مطبشان و همچنین در كارت ویزیتشان قید كنند. دیگر استفاده از اصطلاحات پلاستیك بینی، پلاستیك صورت، لیپو ساكشن و... ممنوع است چون هیچ كدام از اینها مربوط به تخصص نمی‌شوند بلكه مربوط به زیر گروه‌‌های تخصصی هستند. دكتر كلانتر هرمزی این جملات را می‌گوید و ادامه می‌دهد: «باید جلوی تبلیغات غیرمجاز در رسانه‌‌ها و نشریات گرفته شود و این تبلیغات باید فقط در چارچوب چیزی باشد كه در پروانه پزشكی قید شده است. ما باید به بررسی این موضوع بپردازیم و ببینیم كه چه‌قدر از اعمال جراحی زیبایی بینی در كشور به صورت غیرعلمی‌انجام می‌شوند، چه‌قدر از اعمال جراحی بدون اینكه بیمار هیچ نیازی به آنها داشته باشد، انجام می‌شود و اینكه این جراحی‌‌ها چه عوارض وخیمی‌ را برای بیمار به همراه دارند. • نظرات() 
 • نوع مطلب :
 • پیوند صورت


  دکتر امیرحسین رحمانی/بازخوانی پرونده پیوند صورت؛ جراحی مشکلی که تا امروز تنها روی 5 بیمار انجام شده است
  چهره‌هایی كه بازسازی شد

  خیلی از ما هر روز جلوی آینه می‌ایستیم و به چین و چروک‌هایی که هر روز بیشتر می‌شوند، فکر می‌کنیم و موهای سفیدمان را می‌شماریم؛ موهایی که تا دیروز نبودند...

  گاهی به این فکر کنیم که كاش بینی کوچک‌تر یا گونه‌هایی برجسته‌تر داشتیم! سال‌هاست که جراحی‌های زبیایی صورت از قبیل جراحی بینی، گونه، فک، برداشتن خال و چروک و کشیدن پوست و... انجام می‌شود اما هنوز تصور اینکه صورت کسی را با کس دیگری عوض کنند، مشکل است. عوض کردن صورت انسان یا همان پیوند صورت، جراحی مشکلی است که تا امروز تنها روی 5 بیمار انجام شده كه مشهورترین آنها خانم کانلی کالپ است.

  پیوند اعضا به‌رغم پیچیدگی‌های بسیاری که دارد امروز به طور گسترده انجام می‌شود. افراد دچار مرگ مغزی بهترین منبع برای تهیه عضو هستند. وقتی کسی دچار مرگ مغزی می‌شود از چند ساعت تا حداکثر 48 ساعت می‌توان از اعضای بدنش استفاده کرد. با این کار چند نفر از بیمارانی که امید به بهبودی آنها وجود دارد از سلامتی برخوردار می‌شوند و جان دوباره پیدا می‌کنند. 29 قسمت از بدن یک فرد مرگ مغزی از جمله قرنیه، مفاصل و 6 عضو (2 کلیه،‌2 کبد، ریه و قلب) قابل پیوند است. متاسفانه آمار پیوند از افراد مرگ مغزی در ایران پایین است. به دلیل تبلیغات ناکافی و ناآگاهی بسیاری از مردم، راضی کردن خانواده بیمار مرگ مغزی، بسیار مشکل است و حتی در بسیاری از موارد به درگیری فیزیکی منجر می‌شود. سالانه حدود 3 هزار تا 4 هزار مورد مرگ مغزی در کشور اتفاق می‌افتد ولی فقط اعضای 300 تا 400 نفر از آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.


  طعم خنده بعد از 4 سال

  دسامبر 2008 به کانی گفته شد که یک اهداکننده مناسب پیدا شده است. زنی همسن کانی دچار مرگ مغزی شده بود و این تنها چیزی است که کانی از اهدا کننده خود می‌داند. در عمل جراحی که 22 ساعت طول کشید، یک تیم پزشکی همکاری داشتند و موفق شدند 80 درصد از صورت کانی را پیوند زده و با کمک پوست و عضله و استخوان فرد اهداکننده برای کانی صورت جدیدی بسازند. هزینه جراحی کانی 300 هزار دلار بود که دانشگاه کلیولند آن را پرداخت کرد. کانی حالا می‌توانست به راحتی نفس بکشد، بدون نی با لیوان آب بنوشد و غذای جامد بخورد. چهره کانی دیگر ترسناک نبود و می‌توانست از خانه بیرون برود. بعد از 4 سال، او می‌توانست دوباره بخندد.


  زندگی دوباره

  کانی صورتی پهن و چانه مربعی دارد. از نزدیک که نگاه کنی مشخص است که صورتش به بدنش تعلق ندارد. بینی بلند و صافی دارد و پوستش نرم و کرم رنگ است. دیگر اهمیت نمی‌دهد مردم در مورد ظاهرش چه فکری می‌کنند: «مهم نیست که چه شکلی باشید. به هر حال یک نفر ایرادی در شما پیدا می‌کند. ظاهر شما، صحبت کردنتان، رفتارتان و... می‌دانید به هرحال هیچ کس کامل نیست.» كانی دوست ندارد از همسرش صحبت کند. همسر کانی به جرم تلاش برای قتل عمد به 7 سال زندان محکوم شده و اکتبر 2011 آزاد می‌شود.

  احتمال رد پیوند

  تمام کسانی که پیوند عضو برای آنها انجام می‌شود در خطر رد پیوند قرار دارند. سیستم ایمنی بدن انسان نسبت به هر چیزی غیر از بدن خود فرد واکنش نشان می‌دهد. سلول‌های عضو پیوندی برای بدن فرد گیرنده ناشناس هستند و بلافاصله با واکنش ایمنی مواجه می‌شوند و به این ترتیب عضو پیوندی از بین می‌رود. احتمال رد پیوند در عضوهای مختلف بدن متفاوت است. به‌عنوان نمونه احتمال رد پیوند قرنیه کم و در مقابل احتمال رد پیوند پوست زیاد است. به همین دلیل بیماران باید تا پایان عمرشان داروهای ضعیف‌کننده سیستم ایمنی مصرف کنند. این داروها عوارض زیادی دارند و به دلیل ضعیف کردن سیستم ایمنی، بیمار را در معرض ابتلا به بیماری‌های مهلک قرار می‌دهند.

  هفته نامه سلامت • نظرات()  • http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

  دانش آموخته تكنولوژی جراحی

  یاربخت تکنولوژیست


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  اَبر برچسبها
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات