دانش آموخته تكنولوژی جراحی

دانش آموخته تكنولوژی جراحی

دوستت دارم or ,به کوری چشم بشر محدود!!!!!!!!

عیدتون مبارک اتاق عملی ها

 

,این هم تقدیم به شما

 

                                               • نظرات() 
 • نوع مطلب :
 • msچیست

  MS چیست؟ MS یا مولتیپل اسكلروزیس نوعی بیماری مزمن و اغلب پیشرونده دستگاه عصبی مركزی است كه با از بین رفتن غشای میلین در برخی از اعصاب مغز و نخاع بصورت تكه های كوچك مشخص می شود. از بین رفتن غلاف میلین باعت اختلال در انتقال پیامهای عصبی است. علت این بیماری ناشناخته است. در بالغین جوان بین 20 تا 40 سال شایعتر بوده و میزان ابتلا در زنان دو برابر مردان است.

  ادامه مطلب فراموش نشه


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • 10 عدد از بزرگترین دستیافته های علم پزشکی

  سال‌های طولانی است كه بشر با طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها دست و پنجه نرم می‌كند كه شاید تا چند دهه قبل، غلبه قطعی بر آنها دور از ذهن به نظر می‌رسید. سرطان و به خصوص سرطان خون، نابینایی، كم‌بینایی و مشكلات حاد ریوی كه معمولا به مرگ بیماران منجر می‌شد، از جمله این بیماری‌ها به شمار می‌آیند. سال 2009 در حالی به پایان راه خود رسیده است كه طی آن مجموعه‌ای ارزشمند از دستاوردهای علمی پزشكی حاصل شده كه نتیجه آنها چیزی نیست جز امیدواری بسیاری از بیمارانی كه هیچ‌گاه امیدی به بازگشت به زندگی عادی نداشته‌اند. در این گزارش با گلچینی از این مجموعه‌ كه از سوی نشریه معتبر علمی ‌پاپیولار ساینس ارائه شده است در ادامه مطلب آشنا می‌شویم.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • آشنایی با نخبگان استان بوشهر

  پروفسور ایرج نبی پور

  professor nabi poor

  راستش بیو گرافی خاصی از ایشون ندارم ولی توضیحاتی رو در مورد ایشون خدمتتون عرض می كنم.

  پروفسور ایرج نبی پور متولد بوشهر با تقریبا 45 سال سن از بزرگان تاریخ علم غدد ایران به شمار می رود. ایشان فوق تخصص غدد درون و برون ریز دارند.در كنگره های مختلف بین المللی كسب مقام و دیپلم افتخار نموده اند. معروف ترین پژوهش ایشان كه با تلاش فوق العاده ی ایشان همراه بود نقش یكی از هورمون های گربه ماهی در درمان كم و پر كاری تیروئید می باشد.در حال حاضر هم ایشان برای یك سری دوره های تحقیقاتی طبق شنوده ها در ایتالیا به سر می برند.نكته ی قابل ذكر این است كه این شخص با این همه شهرت فردی بسیار ساده زیست هستند.

  برای ایشان و خانواده ی محترمشان آرزوی موفقیت داریم. • نظرات() 
 • كشف یك ساختمان با لوازم كامل اتاق عمل مربوط به رم باستان!!!

  گروهی از باستان شناسان پس از 17 سال كاوش سرانجام موفق شدند به منظور درك فعالیتهای جراحی پزشكی در امپراتوری رم باستان به یكی از مهمترین بقایای تاریخی مربوط به هزار و 800 سال قبل دست یابند.

  باستان شناسان سرانجام موفق شدند با بررسی یكی از مهمترین بقایای تاریخی به عملكرد فعالیتهای جراحی پزشكی در امپراتوری رم باستان پی ببرند.این باستان شناسان با حفاری میدان «فراری» در شهر ریمینی ایتالیا، نه تنها موفق به كشف موزائیكهای شگفت انگیزی از دوره رم باستان شدند، بلكه توانستند 150 قطعه از لوازم جراحی را كه در حدود هزار و 800 سال برای انجام عملهای جراحی در این محل مورد استفاده قرار می گرفت كشف كنند.براساس گزارش روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف، در زیر میدان فراری شهر ریمینی یك «سرای جراحی» پیدا شده كه ساختمانی مربوط به قرن سوم پس از میلاد است.

  در این ساختمان جراحی، پزشكان رم باستان انواع عملهای جراحی و پزشكی بالینی انجام می داده اند.

  در این خصوص «رالف جكسون» متصدی مجموعه های رمی- انگلیسی در موزه انگلیس و كارشناس پزشكی باستان درخصوص ابزار جراحی مكشوفه در این سایت باستان شناسی توضیح داد: روش كاری جراحان باستان تفاوت چندانی با روشهای امروزی ندارد. اغلب كسانی كه این جراحیها را انجام می دادند بهترین پزشكان بودند.

  بنابراین گزارش، در بین ابزارهای جراحی كشف شده در این كاوش، یك ابزار نادر وجود دارد. این وسیله آهنی برای در آوردن نوك پیكان از داخل زخم مورد استفاده قرار می گرفته است.

  با كشف این وسیله، كارشناسان نشان داده اند پزشك این منطقه توانایی درمان سربازانی را كه در جنگ زخمی شده بودند داشته است.

  از دیگر لوازم جراحی در این ساختمان جراحی رم باستان می توان به ابزارهایی اشاره كرد كه شباهت بسیاری به چاقوی كوچك جراحی، پنس، اسكنه پزشكی، سوند، بالانس و ظروفی كه برای آماده سازی و مراقبتهای پزشكی مورد استفاده قرار می گیرند، دارند.

  www.ido.ir • نظرات() 
 • نوع مطلب :
 • مستر بین در اتاق عمل!!! • نظرات() 
 • نوع مطلب :
 • از نخ بخیه چی میدونید

  بخیه معمول‌‌ترین روش بستن یک زخم یا بریدگی است. به کار بردن نخ‌های بخیه برای بستن زخم تنها پس از شستشوی زخم و زدودن اجسام خارجی مفید است و در غیر این‌صورت امكان بروز عفونت وجود دارد.

   

              

                                                      

   

                           

  نخ‌های بخیه را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

   

  1- نخ‌های بخیه قابل جذب (absorbable sutures):

  2- نخ‌های بخیه غیرقابل جذب (non absorbable sutures):

   


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :
 • و تابستان شروع شد!!!!!

  mahi16 • نظرات() 
 • نوع مطلب :
 • لاپروسكوپی

  در گذشته برای كوچك ترین اقدام تشخیصی یا درمانی می باید شكم بیمار كاملاباز می شد، اما امروزه به لطف پیشرفت تكنولوژی دیگر لزومی به جراحی وسیع نیست بلكه با یك لوله ظریف بسیاری از كارها صورت می گیرد.
      لاپاروسكوپ یا همان لوله ای كه برای این جراحی استفاده می شود یك ابزار جراحی استریل شامل یك سیستم عدسی دار مرتبط به دوربین ویدئویی است. این سیستم كابل فیبر نوری، نور را از منبع به محل عمل منتقل می كند. به این ترتیب یك تصویر واضح از محل عمل ایجاد می شود. جراح می تواند از طریق ورودی های جانبی ابزارهای باریك 5 تا 10 میلی متری مورد نیاز جراحی را وارد شكم كند.
      برای این كه جراح محیط دید كافی و فضای لازم را برای كار داشته باشد با تزریق گاز به فضای شكم، دیواره شكم بلند می شود و فضای بزرگ تری برای عمل به وجود می آید. برای این كار یك سوزن از طریق یك برش كوچك روی پوست زیر ناف وارد می كنند و بعد از سوراخ كردن لایه های سطحی و عمقی دیواره شكم، سوزن را وارد فضای صفاقی می كنند. سپس فضای داخل صفاق را با فشاری حدود 10 تا 15 میلی متر جیوه از گاز دی اكسید كربن پر می كنند.
      وقتی تكنولوژی جراحی لاپاروسكوپی جهانی شد و مورد استقبال بیماران و پزشكان قرار گرفت رفته رفته اعمال جراحی زیادی با این روش انجام شدند و به تدریج محققان درپی راه هایی جهت كاهش تعداد سوراخ های ورودی و نیز كاهش سایز آنها شدند؛ زیرا كاهش دادن سایز و اندازه سوراخ های ورودی در كاهش درد بیماران موثر بود.
      جراحی لاپاروسكوپی از طریق سوراخ های طبیعی بدن از جمله موفقیت ها یی است كه در آینده می تواند جایگزین روش های معمول در موارد انتخابی شود. در این روش دستگاه تلسكوپ بسیار قابل انعطاف بوده و می تواند با خود دو وسیله جراحی را كه حكم دستان جراح را دارد حمل كرده و عملابا ایجاد سوراخ كوچكی در معده یا روده بزرگ وارد فضای عمومی شكم شده و بعد عمل جراحی را انجام دهد.
      برداشتن كیسه صفرا، آپاندیس، ترمیم، جراحی روده بزرگ، طحال و معده از مواردی است كه به روش لاپاروسكوپیك صورت می پذیرد.
      
      مزایای لاپاروسكوپی
      لاپاروسكوپی نسبت به جراحی معمولی مزایای زیادی دارد. اندازه برش ها در این روش بسیار كوچك تر است و در نتیجه اثر آن روی پوست كمتر می ماند. این روش برای به حداقل رساندن خونریزی های جراحی و كاهش زمان بهبودی طراحی شده است. دردهای بعد از عمل در لاپاروسكوپی كمتر است و بیمار بعد از یك هفته می تواند به طور كامل به سر كارش برگردد.
      
      بعد از جراحی
      بیمار حدود یك تا چهار ساعت در اتاق ریكاوری می ماند تا كاملابه هوش آید. اگر احساس درد یا تهوع داشته باشد داروی مناسب تجویز می شود. بیمار پس از این كه بتواند مثانه خود را خالی كند می تواند مرخص شود. گاهی در صورت وجود مایعات در فضای شكم، لوله كوچكی از طریق جدار شكم، قرار داده می شود تا مایع برای چند روز پس از لاپاروسكوپی، به بیرون از شكم منتقل شود.
      برخلاف جراحی معمولی، پس از لاپاروسكوپی، بیمار مدت زیادی به استراحت نیاز نخواهد داشت • نظرات() 
 • نوع مطلب :
 • یه تصویر توپ از بیژن خان با فرزندش

  توجه توجه حق کپی رایت رعایت شده است • نظرات() 
 • - فایز کیست وخاستگاه اصلی او کجاست؟

  زایر محمد علی دشتی ،متخلص به فایز دشتی در سال 1250ه.ق برابر با 1209 خوشیدی در روستای کردوان دشتی متولد شد و پس از 80 سال عمر درسال1330قمری مطابق با1289خورشیدی در روستای گزدراز دشتی وفات یافت که هم اکنون نیز این دو روستا از توابع دشتی میباشند. نوه های فایز در حال حاضر در کاکی دشتی ساکنند او در طول عمر 80ساله ی خود به جز دشتی در هیچ جا مقیم نشده و فقط یکبار به کربلا مشرف شده و برسم سنت قدیم در وادی السلام نجف به خاک سپرده شد .( جهت اطلاع اهل ادب وتاریخ  باید عرض کنم ۱ منطقه تاریخی وسرسبزووسیع دشتستان در شمال شرقی استان بوشهر قرار دارد ودارای سابقه تاریخی وعلمی ومبارزتی ارزشمندی است ..۲..در جنوب دشتستان منطقه تاریخی ومبارزاتی با مردمی سلحشورودلاور بنام تنگستان قرار داردبا سابقه ای درخشان در مبارزات مردم جنوب.۳ ودر جنوب تنگستان منطقه علمی وادبی دشتی قرار واقع شده که در تاریخ ادبیات استان بوشهر از ارزش واعتبار ویژه ای بر خور دار است... با ده ها شاعر نویسنده وعالم برجسته ونباید منطقه علمی دشتی را از نظر تاریخی وعلمی ادبی با دشتستان یکی دانست ..که هر کدام مناطقی خاص ومجزا با ویژگی های متفا وتند.وهر یک دارای ساختار جغرافیایی..تاریخی وعلمی ادبی مخصوص به خود می باشند..وفایز از همین منطقه عالم خیز وادب پرور دشتی است اوبه تعبیری پس از بابا طاهر بزرگترین دوبیتی سرای ایران است.زیباترین و شورانگیز تزین دوبیتی های عاشقانه و لطیف متعلق به فایز دشتی است...)

  زندگی نامه ومدارک ما دال بر دشتی بودن فایز در ادامه مطلب

  در ضمن هركی مخالفه میتونه نظر بده


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :
 • اسکاریس

  در حال حاضر سالیانه یک تا دو میلیارد نفر از مردم جهان به این بیماری مبتلایند و از این تعداد حداقل بیست هزار نفر جان خود را بر اثر بیماری از دست می دهند .كرم آسكاریس بالغ حلقوی استوانه ای شكل با انتهای باریك و به اندازه پانزده تا سی و پنج سانتیمتر ( نر كوچكتر از ماده ) می باشد. عفونت در انسان از طریق خوردن تخم جنین دار موجود در خاك به همراه خوردن سبزیجات و صیفی جات آلوده ایجاد می شود. تخم پس از وارد شدن به بدن در روده باز و لارو آزاد می شود. لارو پس از عبور از دیواره روده و سیر مراحل تكاملی خود در كبد ،قلب ، ریه ها مجدداً به روده باز می گردد و به صورت بالغ در آنجا زندگی می كند. این كرم از محتویات غذایی روده بیماران تغذیه می كند و موجب سؤ تغذیه، كمبود ویتامین  آ  و كاهش رشد فصلی در كودكان و … می گردد ؛ همچنین در صورتی كه تعداد كرمها زیاد باشد انسداد مجاری مثل روده ، پانكراس ،  راههای هوایی و آپاندیسیت ، یرقان انسدادی ، آبسه كبدی و …را به دنبال دارد. بیماری در حالت مزمن و پیشرفته موجب مرگ تعدادی از بیماران و همچنین صرف هزینه های بسیار زیاد و جراحــــــــی می گردد. این انگل در شرایطی كه بشر در حال قدم گذاشتن به قرن بیست و یكم است همچنان شایع ترین كرم روده ای انسان در جهان است

  بقیه در ادامه مطلب


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • شگفت انگیزترین جراحی های دنیای پزشکی.

  در تاریخ 11 ژوئن یک دختر 6 ساله اهل «تگزاس» تحت عمل جراحی قرار گرفت تا نیمه سمت راست مغزش کاملا برداشته شود و حمله های ناگهانی مغزش متوقف شوند. جالب اینجاست که انتظار می رود حافظه و ویژگی های شخصیتی او بعد از عمل دست نخورده باقی بماند. اما این نمونه تنها یکی از جراحی های باورنکردنی و حساس و مشکلی است که در سال های اخیر انجام گرفته است. از دکتری که خودش را تحت عمل جراحی قرار داد تا جراحانی که پیچیده ترین عمل ها را برروی جنین بسیار کوچکی در داخل شکم مادر انجام داده اند و... در مطلب امروز به مرور 6 مورد از شگفت انگیزترین عمل های جراحی هایی که تاکنون در دنیای پزشکی رخ داده، می پردازیم.

  شما میتوانید بقیه مطلب را در ادامه مطلب دنبال کنید


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • آغاز امامت امام زمان (عج)


  نهم ربیع الاول ، روز آغاز امامت و ولایت آقا امام حجة ابن الحسن عسگری (عج) را بر ساحت آن امام حمام و تمام شیعیان آن حضرت تبریک عرض می نمائیم.
   

  فقط توئی که می توانی داد عدالت سر دهی ... چون تو زاییده حقی ...

  اللهم عجل لولیک الفرج • نظرات() 
 • همه چیز در باره عمل لوزه ها

  جراحی برای برداشتن لوزه ها شایعترین عمل جراحی كودكان است.لوزه ها قسمتی از بافت ایمنی بدن هستند. وجود لوزه ها از زمان تولد تا حدود شش ماهگی ضروری است . در شش ماهگی سیستم ایمنی بدن آنچنان گسترش یافته است كه بودن یا نبودن لوزه مثل برداشتن سطل آبی از یك دریای بزرگ است .

  بقیه را در ادامه مطلب بخوانید


  ادامه مطلب


 • نظرات()  • http://www.up.lianportal.com/images/04734904814806328121.gif

  دانش آموخته تكنولوژی جراحی

  یاربخت تکنولوژیست


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  اَبر برچسبها
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic