شركت دارویی شركت دارویی  ” گلاکسواسمیت کلین ” (GlaxoSmithKline) کشور انگلیس اعلام كرد: یک نوع واکسن جدید مالاریا را تا سال ۲۰۱۵ راهی بازارهای جهانی خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، مالاریا از بیماری‌های انگلی به حساب می‌آید که سالانه در سراسر جهان، صدها هزار تن را به کام مرگ می‌کشاند.

تهیه واکسن برای مالاریا بسیار پیچیده و وقت‌گیر است. برای تهیه واکسن مفید جهت پیشگیری همگانی راه درازی در پیش است. بدلیل اینكه انگل پلاسمودیوم دارای سوش های مختلف و آنتی ژنهای خیلی زیادی است، شانس دستیابی به واكسنی كه با یكبار مصرف مصونیت طولانی را ایجاد نماید بسیار ضعیف است.

این شركت دارویی اعلام كرد كه واكسن مالاریا كه قرار است در كمتر از دو سال دیگر به بازارها عرضه شود، از ابتلا به این بیماری انگلی در نوزادان به میزان ۲۵ درصد می كاهد.

کارشناسان این شرکت معتقدند که در مورد موثر بودن اولین واکسن مالاریای جهان پس از انجام آزمایشات متعدد، خوش‌بین و در انتظار تایید این واکسن از سوی مقامات بهداشتی بین‌المللی هستند.

طبق این گزارش تاكنون نسخه آزمایشی این واكسن با موفقیت آمار مبتلایان به مالاریا را در میان كودكان آفریقایی كاهش داده است .

داده های این شركت دارویی نشان می دهد پیشرفته ترین واكسن بالینی مالاریا كه (RTS,S) نام دارد، پس از تزریق به كودكان و نوزادان، آنها را تا ۱۸ ماه بعد درمقابل این بیماری واكسینه می كند.

این درحالی است كه برخی متخصصان علم پزشكی معتقدند: یكی از ویژگی واكسن ها طول عمر زیاد آنها برای مقابله با بیماری هاست.

این واکسن در تحقیقات آزمایشگاهی میزان موارد ابتلا به مالاریا را در کودکان خردسال به نصف کاهش داده است. همچنین میزان موارد ابتلای نوزادان به این بیماری پس از تزریق واکسن فوق به 25 درصد کاهش یافته است.

مطالعه بیش از ۱۵ هزار كودك نشان داد كه این واكسن تعداد موارد ابتلا به مالاریا در نوزادان ۶ تا ۱۲ هفته را تا یك چهارم كاهش می دهد.

بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که 18 ماه پس از تزریق واکسن در کودکان پنج تا 17 ماهه خطر ابتلا به مالاریا حدود 46 درصد نسبت به کودکانی که واکسینه نشده‌اند، کاهش می‌یابد اما در نوزادان شش تا 12 هفته‌ای در زمان واکسیناسیون خطر ابتلا به این بیماری تنها 27 درصد کمتر می‌شود.

اكنون ۱۱ مركز تحقیقاتی در هفت كشور آفریقایی عملیات واكسیناسیون مالاریا با نسخه آزمایشی این واكسن را در دست اجرا دارند.

سخنگوی این شركت به خبرگزاری فرانسه گفت: شركت دارویی (GSK) به دنبال ساخت آسان تر داروهای جدید برای كشورهای فقیر است.

مالاریا، یك بیماری گرمسیری انگلی است كه توسط پشه انتقال می یابد. این بیماری سالانه جان ۶۶۰ هزار نفر را می گیرد كه بسیاری از آن ها در جنوب صحرای آفریقا زندگی می كنند.

تا کنون تلاش های گوناگونی برای تهیه واکسن مالاریا صورت گرفته است واکسن مالاریا برای ۳ مرحله از سیر تکاملی انگل به ویژه برای پلاسمودیوم فالسیپاروم (به علت وخامت وشیوع زیاد آن)تهیه شده‌است که در زیر توضیح داده می‌شود:

یک واکسن برای مرحله اسپروزوییت، عفونت مالاریا به دنبال ورود اسپروزوییت از طریق نیش پشه آلوده صورت می‌گیرد. این نوع واکسن سبب می‌شود که عفونت متوقف شود و از پیدایش علایم بالینی و انتقال بعدی بیماری جلوگیری گردد.

نوع دوم واکسن برای مراحل غیر جنسی انگل در خون تهیه شده‌است و سبب از بین رفتن مروزوییت‌ها و مانع رسیدن آنان به گلبول‌های قرمز خون می‌شود.

سومین نوع واکسن سبب از بین رفتن سلول‌های جنسی و مانع انتقال بیماری می‌شود. بنابراین به طور مستقیم سبب حفاظت فرد واکسینه نمی‌شود